Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Administrator DIEHARD's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Brisbane / HK
    Posts
    35,300

    Default Gold Coast Junior Rep Teams - Round 1

    Gold Coast Junior Rep Teams - Round 1

    The Gold Coast junior rep teams have been named for Round 1 matches this weekend at Pizzey Park and North Ipswich Reserve.

    Gold Coast Green Under-16s and Under-18s will play matches against Norths at Pizzey Park after the games were moved from Currumbin due to wet weather.

    Gold Coast White Under-16s and Under-18s will play matches against Ipswich at North Ipswich Reserve.

    CYRIL CONNELL CUP (Under-16s)
    Gold Coast Green vs Norths
    Pizzey Park
    12pm - Sat, March 2

    1 Shaw Needham
    2 Riley Yates
    3 Tekapo Tuaine
    4 Terangitea McDonald
    5 Sam Ross
    6 Lorenzo Chung Kwan
    7 Jake Gleeson
    8 Jerome Veve
    9 Josh Bentley
    10 Keanu Dawson
    11 Keenan Palasia
    12 Jacob Roby
    13 Sam Elliot

    Interchange
    14 Zac Beecher
    15 Denzal Ngati
    16 Seen Tarawhiti
    17 Harrison Swadling
    Coach: Darryl Fisher

    MAL MENINGA CUP (UNDER-18s)
    Gold Coast Green vs Norths
    Pizzey Park
    1.15pm - Sat, March 2

    1 Keanu Rimene
    2 Luke Beattie
    3 Zac Spring
    4 Oshae Tuiasau
    5 Peavafi Vakauta
    6 Jack Cook
    7 Sam Grant ( C )
    8 Sam Swift
    9 Jenan Wedderburn - Parrish
    10 Thanee Whitfield
    11 Lamar Manuel - Liolevale
    12 Josh Quinlan
    13 Anthony Colman
    Interchange
    14 Kasey Pereira
    15 Sunny Sekoa
    16 Max Elliot
    17 Rhys Duke
    Coach: Troy McCarthy

    CYRIL CONNELL CUP (Under-16s)
    Gold Coast White vs Ipswich
    North Ipswich Reserve
    2pm - Sat, March 2

    1 Sheziah Compain
    2 Ben Turnbull
    3 Joshua Kirk
    4 Nathan Prostramo
    5 Darcy Earl
    6 Ethan Roberts
    7 Josh Relph
    8 Izaiah Phillips
    9 Ethan Brouwer
    10 Keegan Hipgrave
    11 Jesse Savage
    12 Jazz Namana
    13 Rory Lillis

    Interchange
    14 Misaei Niupalavu
    15 Liam Longbottom
    16 Jonah Haas
    17 Waylon Wood

    Coach: Michael Rhodes


    MAL MENINGA CUP (UNDER-18s)
    Gold Coast White vs Ipswich
    North Ipswich Reserve
    3.30pm - Sat, March 2

    1 Corey Withers
    2 Dylan Pelo
    3 Shaun Hudson
    4 Brett Stratton
    5 Delanie Guilford
    6 Nathan Wilson
    7 Daniel Schwass
    8 Ethan Clarke
    9 Aaron Booth
    10 Tim Wolens
    11 Jackson Clarke
    12 Josh Berkers
    13 Joseph Wegert

    Interchange
    14 Dylan Mathers
    15 Kial Hulls
    16 Deymeric Pelo
    17 Shane Wright

    Originally Posted by Moejoe
    REMEMBER!!!! SLIP - SLOP - SLAP in the sun. Skin Cancer is a growing problem. It could happen to anyone!!

    Member: TITANS, DIEHARDS, LONDON BRONCOS, WEST COAST PIRATES, HKRL
    NUTS

  2. #2
    Super Moderator TITAN PETE's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    SKILLED PARK S5
    Posts
    10,850

    Default

    I will be surprised if any games go ahead this weekend, our junior club (Redbacks) were supposed to play trials at Ipswich this weekend but they're called off & I'm sure Burleigh will not want their park damaged before the season kicks off.
    #itaintweaktospeak

  3. #3

    Default

    Im assuming Dylan Pelo and Deymeric Pelo are brothers of Dimitri Pelo?
    2013 - Sezer's breakout year

  4. #4
    Kangaroo
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6,935

    Default

    Solid wins for GC White at Ipswich in terrible conditions, GC Green v Norths postponed

  5. #5
    Super Moderator TITAN PETE's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    SKILLED PARK S5
    Posts
    10,850

    Default Cyril Connell & Mal Meninga Round 1 Results

    Cyril Connell & Mal Meninga Round 1 Results
    Round 1 of Cyril Connell and Mal Meninga Cups were played on Saturday. Results are as follows:

    Cyril Connell Cup

    Gold Coast White 30 def Ipswich 14

    Tries - Sheaziah Compain, Ben Turnbull, Darcy Earl, Izaiah Phillips, Keegan Hipgrave, Jazz Namana.

    Goals - Ethan Roberts 2, Darcy Earl

    Gold Coast Green vs Norths Devils

    Postponed date TBA

    Mal Meninga Cup

    Gold Coast White 26 def Ipswich 12

    Tries - Dylan Pelo, Delanie Guildford, Jackson Clarke, Josh Berkers, Dylan Mathers

    Goals - Aaron Booth 3

    Gold Coast Green vs Norths Devils

    Postponed date TBA



    Round 2

    Will be played on Saturday 9th March

    Cyril Connell

    Whites vs Norths Devils - Bishop Park 4pm

    Green vs East Tigers - Easts Juniors Scott Park - 1.30pm

    Mal Meninga

    White vs Norths Devils - Bishop Park - 5.45pm

    Green vs East Tigers - East Juniors, Scott Park - 3.00pm
    #itaintweaktospeak

  6. #6
    Kangaroo
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6,935

    Default

    Round Two results - Both MM sdies won tight games against Easts and Norths but unfortunately both CC sides got beaten.

  7. #7
    Junior Titan
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    19

    Default

    cc/green from what they displayed on saturday against easts could be lucky to win one game.Horrible defence, so far off the pace.Come on boys you play the other gold coast side at currumbin on saturday.If you dont fix your defence the score be anything.


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

ABOUT US

    Established in 2005 as the Gold Coast Titans official Chat Forum, we are now known as the League of Titans Independent Website. A place for fans of the Gold Coast Titans to come and touch base with other diehard fans.

QUICK LINKS

FOLLOW US ON

League of Titans designed and cutomised by Matt Glew