PDA

View Full Version : Gold Coast Junior Rep Teams - Round 1



DIEHARD
02-03-13, 04:40 AM
Gold Coast Junior Rep Teams - Round 1

The Gold Coast junior rep teams have been named for Round 1 matches this weekend at Pizzey Park and North Ipswich Reserve.

Gold Coast Green Under-16s and Under-18s will play matches against Norths at Pizzey Park after the games were moved from Currumbin due to wet weather.

Gold Coast White Under-16s and Under-18s will play matches against Ipswich at North Ipswich Reserve.

CYRIL CONNELL CUP (Under-16s)
Gold Coast Green vs Norths
Pizzey Park
12pm - Sat, March 2

1 Shaw Needham
2 Riley Yates
3 Tekapo Tuaine
4 Terangitea McDonald
5 Sam Ross
6 Lorenzo Chung Kwan
7 Jake Gleeson
8 Jerome Veve
9 Josh Bentley
10 Keanu Dawson
11 Keenan Palasia
12 Jacob Roby
13 Sam Elliot

Interchange
14 Zac Beecher
15 Denzal Ngati
16 Seen Tarawhiti
17 Harrison Swadling
Coach: Darryl Fisher

MAL MENINGA CUP (UNDER-18s)
Gold Coast Green vs Norths
Pizzey Park
1.15pm - Sat, March 2

1 Keanu Rimene
2 Luke Beattie
3 Zac Spring
4 Oshae Tuiasau
5 Peavafi Vakauta
6 Jack Cook
7 Sam Grant ( C )
8 Sam Swift
9 Jenan Wedderburn - Parrish
10 Thanee Whitfield
11 Lamar Manuel - Liolevale
12 Josh Quinlan
13 Anthony Colman
Interchange
14 Kasey Pereira
15 Sunny Sekoa
16 Max Elliot
17 Rhys Duke
Coach: Troy McCarthy

CYRIL CONNELL CUP (Under-16s)
Gold Coast White vs Ipswich
North Ipswich Reserve
2pm - Sat, March 2

1 Sheziah Compain
2 Ben Turnbull
3 Joshua Kirk
4 Nathan Prostramo
5 Darcy Earl
6 Ethan Roberts
7 Josh Relph
8 Izaiah Phillips
9 Ethan Brouwer
10 Keegan Hipgrave
11 Jesse Savage
12 Jazz Namana
13 Rory Lillis

Interchange
14 Misaei Niupalavu
15 Liam Longbottom
16 Jonah Haas
17 Waylon Wood

Coach: Michael Rhodes


MAL MENINGA CUP (UNDER-18s)
Gold Coast White vs Ipswich
North Ipswich Reserve
3.30pm - Sat, March 2

1 Corey Withers
2 Dylan Pelo
3 Shaun Hudson
4 Brett Stratton
5 Delanie Guilford
6 Nathan Wilson
7 Daniel Schwass
8 Ethan Clarke
9 Aaron Booth
10 Tim Wolens
11 Jackson Clarke
12 Josh Berkers
13 Joseph Wegert

Interchange
14 Dylan Mathers
15 Kial Hulls
16 Deymeric Pelo
17 Shane Wright

TITAN PETE
02-03-13, 09:16 AM
I will be surprised if any games go ahead this weekend, our junior club (Redbacks) were supposed to play trials at Ipswich this weekend but they're called off & I'm sure Burleigh will not want their park damaged before the season kicks off.

Julius Sezer
02-03-13, 10:01 AM
Im assuming Dylan Pelo and Deymeric Pelo are brothers of Dimitri Pelo?

mdrew
03-03-13, 06:41 AM
Solid wins for GC White at Ipswich in terrible conditions, GC Green v Norths postponed

TITAN PETE
04-03-13, 12:46 PM
Cyril Connell & Mal Meninga Round 1 Results
Round 1 of Cyril Connell and Mal Meninga Cups were played on Saturday. Results are as follows:

Cyril Connell Cup

Gold Coast White 30 def Ipswich 14

Tries - Sheaziah Compain, Ben Turnbull, Darcy Earl, Izaiah Phillips, Keegan Hipgrave, Jazz Namana.

Goals - Ethan Roberts 2, Darcy Earl

Gold Coast Green vs Norths Devils

Postponed date TBA

Mal Meninga Cup

Gold Coast White 26 def Ipswich 12

Tries - Dylan Pelo, Delanie Guildford, Jackson Clarke, Josh Berkers, Dylan Mathers

Goals - Aaron Booth 3

Gold Coast Green vs Norths Devils

Postponed date TBA



Round 2

Will be played on Saturday 9th March

Cyril Connell

Whites vs Norths Devils - Bishop Park 4pm

Green vs East Tigers - Easts Juniors Scott Park - 1.30pm

Mal Meninga

White vs Norths Devils - Bishop Park - 5.45pm

Green vs East Tigers - East Juniors, Scott Park - 3.00pm

mdrew
10-03-13, 03:34 PM
Round Two results - Both MM sdies won tight games against Easts and Norths but unfortunately both CC sides got beaten.

big bear
10-03-13, 09:02 PM
cc/green from what they displayed on saturday against easts could be lucky to win one game.Horrible defence, so far off the pace.Come on boys you play the other gold coast side at currumbin on saturday.If you dont fix your defence the score be anything.